top of page
קומפוסט..PNG
hummus.png

הזנת הצמח

הצמח, כמו תינוק, תלוי בנו גם בעניין התזונה. פנקו אותו והוא יתגמל אתכם... במיוחד אמורים הדברים לצמחים נושאי פרי הזקוקים להזנה רציפה ומרובה (עגבניות, מלפפונים, פלפלים וכד')

קרקע בריאה- הבסיס להצלחה

 תנאי סף: קרקע מנוקזת, אוורירית אך מחזיקת מים וכמובן מזינה. הפתרון: הוספת קומפוסט לקרקע לפני הגידול. אני מעדיף את הקומפוסט האורגני של טוף מרום גולן. יתרונותיו: מפורק לחלוטין (לכן נטול ריח), מחזיק מים ומזין. באופן כללי, המוצרים של יצרן זה מוקפדים ואיכותיים.

בנוסף, אני מוסיף לקרקע גם קומפוסט תולעים אדומות (הומוס) שאני מכין בעצמי (ניתן כמובן לרכוש גם בשקיות). כדאי להוסיף לקרקע את שני תוצרי פירוק חומר אורגני אלה ביחד. אולם, בעוד שקומפוסט מפוזר בכמויות גדולות (עד 10 ליטר למטר), והוא בד"כ עשיר יותר בחנקן מאשר הומוס ותורם גם לאווריריות הקרקע ואחזקת המים שלה, הרי הומוס מפוזר בכמויות קטנות, הוא מרוכז יותר מבחינת מינרלים, והוא עשיר בחומצות הומיות החשובות במיוחד לפוריות הקרקע. 

נוגרו קטן.jpg
bomb.jpg
ביו גארדן..jpg
אמינו.jpg

דשן נוזלי אורגני

לגידול בריא ומניב, יש להוסיף דשן במהלך הגידול.

במהלך השנים ניסיתי מגוון רחב של דשנים, ביניהם יקרים להפליא, בעיקר מתוצרת הולנד. לבסוף בחרתי בדשן לא יקר ויעיל בשם "נוגרו" המופק מצמחים (גפת ענבים, סלק סוכר...). הדשן מתאים לכל סוגי הגידולים, נמס במים והראה תוצאות טובות. המחיר הזול ביותר שמצאתי לדשן זה הוא ברשת "עמיר" - נכון ל 15-7-20. בכל מקרה, ניתן להשיג באינטרנט או בחנויות כמו הום-סנטר, עמיר, משתלות ועוד. אני קונה מהיצרן "מרחב אגרו".

דישון עלוותי אורגני עתיר חנקן - פתרון מצוין לשיקום צמחים ולכאלה הרגישים להמלחת המצע. לעיתים נגלה שהצמח אינו מתפתח יפה למרות שנראה שסיפקנו לו את כל חומרי ההזנה בקרקע. סיבות לכך עלולות להיות המלחת יתר של הקרקע, השקיית יתר אשר שטפה את חומרי ההזנה אח מעבר לעומק השורשים ועוד. למקרים אלה גיליתי פתרון שעבד היטב בשבילי. דשן אורגני בשם "בומברדייר" לריסוס על העלים, אשר מספק לצמח את הנדרש לו לצימוח בריא. לדוגמה, דשן זה סייע לי לשקם את צמחי הפלפל הגדלים אצלי במיכלים בחממה, אשר סבלו מהמלחת יתר, מכיוון שלא ביצעתי שטיפת מצע בזמן. לאחר ששטפתי היטב את המצע מעודפי המלחים נתתי לשורשים זמן להתחדש, ובכל אותו זמן הזנתי אותם רק דרך העלים בבומברדייר. בנוסף, בכל פעם שאני מגלה חוסר בחנקן בצמחים (מתבטא בעלים בצבע ירוק בהיר-חיוור) אני נעזר בדשן זה. גם תות שדה הגיב יפה לתכשיר. מומלץ- גם אורגני וגם יעיל. (להשיג באינטרנט ובסניפי עמיר, המשביר החקלאי והגרעין)

ביו סטימולנט- ממריץ ביולוגי- ביו גרדן

ביו סטימולנט אינו דשן במובן של הזנה עיקרית (חנקו, אשלגן וזרחן). תפקידו לתמוך בסביבה הביולוגית של הצמח ומקנה לו בריאות, חוסן ועמידות.
לאחרונה ניסיתי את ביו גרדן המיוצר מאצות ים מסוג אונדארייה פינטיפידה הגדלות לחופי ניו-זילנד. יישמתי את התכשיר על מגוון רחב של ירקות ומכיוון שהתוצאות היו טובות (אמנם קשה להפריד את ההשפעה של כל מרכיב בטיפול על התוצאה הסופית, אבל עדיין סביר להניח שהביו סטימולנט תרם את חלקו), מצאתי לנכון להמליץ על מוצר זה, המשתלב היטב ברעיון גידול צמחים בריא ובר-קיימא.

דשן על בסיס חומצות אמינו- אמינו גרדן 

במקביל לביו סטימולנט אותו ניסיתי על ירקות, ניסיתי את התכשיר על עץ הלימון ועץ הקלמנטינות (מיכל) שלי. העצים הגיבו בלבלוב מרשים. ממליץ. על חשיבות חומצות האמינו להתפתחות הצמח, כגון יצירת חלבונים ניתן ללמוד בקישור.

לבלוב הקלמנטינה.jpeg
לבלוב הלימון.jpeg
bottom of page